Ziua Drapelului Național

In 1834, domnitorul Tarii Romanești, Al. D. Ghica Vodă, a obținut permisiunea « de a pune steag romanesc corăbiilor negustorești si oștirii ». In timpul Revoluției de la 1848, Tricolorul a fost adoptat ca simbol al națiunii. Astăzi, am sărbătorit la scoală Ziua Drapelului Național. Istoricii ne spun ca rosu, galben si albastru reprezinta steagul tuturor romanilor; cele 3 culori sunt împărțite in mod egal, iar orientarea lor reprezinta verticalitatea. Proiectul Scoala Româneasca « EuropaNova » este susținut de Secretariatul General al Guvernului – Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Mulțumim pe aceasta cale tarii noastre, reprezentata de Ambasada României în Regatul Belgiei, pentru posibilitățile pe care ni le ofera ! Mulțumim doamnelor învățătoare si părinților pentru tot devotamentul lor si le dorim totodată o vacantă minunata !Vacanta plăcută, copii !#DRPRomânia

https://www.facebook.com/photo/?fbid=300681765177007&set=pcb.300691671842683