« Zile de toamna »
de George Coșbuc

« Ieri vedeam pe luncă flori …/ Mândri fluturi zburători,/ Și vedeam zburând albine./ Ieri era și cald și bine. / Azi e frig și nori și vânt,/ Frunzele cad la pământ,/ Florile stau supărate,/ Veștejesc de brumă toate. /Ieri era frumos pe-afară/ Ca-ntr-o caldă zi de vară./ Azi e toamnă pe pământ/ Vreme rea și bate vant. »

« Zile de toamna » de George Cosbuc

Astăzi, l-am celebrat pe George Coşbuc, poetul care a încântat zeci de generaţii de elevi, tineri şi oameni iubitori de frumos (născut la data de 20 septembrie 1866).In partea a doua a programului, am preparat magiun, salata de legume si salata de cartofi cu gogosari. Proiectul Scoala Româneasca « EuropaNova » este sustinut de Secretariatul General al Guvernului Romaniei – Departamentul pentru Românii de Pretutindeni#DRPRomaniaAmbasada României în Regatul Belgiei

https://www.facebook.com/ScoalaRomaneascaEuropaNova/posts/359931939251989