Profesorii noștri

Anca Medrea

« Ea este o ființă care dansează; ea râde, ascultă, reacționează…. Reunind în ființa ei blândețea unei mame și călăuzirea încrezătoare a unei profesoare, Anca Medrea continuă, fără încetare, explorarea vieții și a universului, fiind înconjurată de prieteni, persoane care o apreciază și o susțin și zâmbetele, asemeni unor fluturi, ale studenților ei. Anca colorează spațiul; imaginile pe pânza pe care le creează te poartă, in zbor, înspre lumi vibrante și efemere. Anca este fluentă în câteva limbi și are competentele pentru a le preda, pe unele dintre ele. Ea știe să respire și este o prietenă bună cu propriul corp. Ea este aici, pentru familia ei, pentru mediul ei social, pentru tine. Nimeni nu știe cu ce este in stare să ne mai surprindă încă si Anca continuă sa o facă neîncetat … »

Rodion Trofimcenco, PhD
Gallery-Neo.Tokyo
Director