Profesorii noștri

Maria Suldac Miculaiciuc

,, Fiecare are ceva pentru care să-l placi ! ”
Dar atunci când întâlnim oameni minunati și valoroși, ne putem numi norocoși.
Pe Maria am cunoscut-o la Școala Românească,, EuropaNova”, fiind educatoarea copilului meu. O persoana dedicată și pasionata, dornică de a ajuta copiii să se dezvolte și să învețe într-un mod plăcut și eficient. Reușește să creeze un mediu de învățare sigur și plin de voie bună pentru copiii de la grupă. Deasemenea, îi încurajează pe copii să se exprime, să-și dezvolte curiozitatea și creativitatea. Reușește să comunice intr-un mod clar și accesibil atât cu copiii cât și cu părinții.
In ziua în care am participat la cursurile școlii ,,EuropaNova” ca părinte-voluntar am putut-o observa pe Maria în desfășurarea activităților… O persoana organizată, având capacitatea de a planifica si gestiona diferite activități si sarcini într-un mod eficient. Cunoaște copiii- dezvoltarea, nevoile si interesele fiecăruia adaptându-si activitățile si metodele de predare/învățare. Încurajează relațiile bune între copii si le oferă posibilitatea de a se conecta si a forma prietenii.
In concluzie, Maria este o persoană empatică, pasionată, organizată si dedicată, capabilă să comunice cu copiii si să-i încurajeze să-și dezvolte curiozitatea, creativitatea și relațiile interpersonale pregatindu-i pentru o viața împlinită si de succes.