Profesorii noștri

Veronica Petrenco

« Doamna profesoara Veronica Petrenco este responsabila anul acesta de grupa mare, unde sunt înscriși copiii mei. Dar o cunoaștem pe doamna de 2 (3) ani, de când am adus prima oara copiii la EuropaNova. Ei vin cu drag la aceste cursuri pentru ca aici de fiecare data sunt așteptați cu surprize. Doamna, pe lângă materialele didactice pregatite pentru subiectul zilei, ii atrage pe copii cu activitățile creative sau momentele dulci pe care ei le prepara împreună la scoala. Doamna are o experiență bogată, știe sa se autoimpuna, dar le da și acea libertate în alegerea anumitor metode sau tehnici pentru a învață, ca ei sa-și dezvolte încrederea în sine. Am venit anul acesta ca voluntar la clasa, pentru a vedea și susține copiii și activitățile. Doamna Veronica ii iubește pe copii, interacționează cu părinții, se interesează de viata lor școlară de zi cu zi, de reușitele și eșecurile lor, toate astea pentru a-i avea mai aproape pe copii și de a ști cum sa le dirijeze activitățile. Cel mai mult apreciem atitudinea doamnei, pentru fiecare copil are un cuvânt de spus, iî acorda atenția cuvenita și știe sa lucreze cu fiecare în parte, știe sa gestioneze momentele de conflict între ei, pentru ca pune mare accent pe atitudine ca forma de educație. »

Cu drag,
Mamã de fete